Trine Emborg Jacobsen, Jurist

Trine Emborg Jacobsen blev i sommeren 2023 færdig med sin juridiske kandidatuddannelse, og i januar 2024 blev hun ansat i UFST. Her blev hun en del af et nyoprettet team med ansvar for behandling af aktindsigtssager og høringer.
Trines arbejde består i dag i at koordinere og indhente bidrag fra fagkontorer i UFST samt de andre fagstyrelser, It-tilsynet og andre myndigheder. I stillingen får Trine lov til at nørde forvaltningsret og den offentlige sektor, og det er lige præcis dét, hun gerne ville helt fra starten.
”Det lød tilnærmelsesvist som et drømmejob. Det viste det sig så også at være, og nu får jeg lov til at bidrage til gennemsigtighed i forvaltningen inden for noget så nørdet og vigtigt som udvikling af de statslige it-systemer, der understøtter og finansierer hele den offentlige sektor,” fortæller Trine, om hvorfor hun valgte at arbejde i UFST.
Jeg finder meget glæde ved at få en dybere teknisk forståelse og indsigt i it-markedet og de strategiske overvejelser, som Skatteforvaltningen arbejder med på it-området.
Trine Emborg Jacobsen, Jurist
Hvad giver dig mest energi i hverdagen i dit arbejde?
”Jeg får energi af at løse komplekse sager, som til at starte med kan virke uoverskuelige, men hvor gode samarbejder gør håndteringen lettere og mere forudsigelig. Derudover finder jeg meget glæde ved at få en dybere teknisk forståelse og indsigt i de strategiske overvejelser, som Skatteforvaltningen arbejder med på it-området.
Jeg har f.eks. fået et særligt forhold til Boligprogrammet (BF17), som jeg har fulgt, siden jeg startede i UFST, hvor programmet især dengang fik stor mediedækning og deraf en del aktindsigtssager. Det har været spændende at følge, hvordan en politisk aftale udmønter sig i virkeligheden.”
Hvordan udfordrer dit job dig fagligt?
”Jeg bliver udfordret af de komplekse juridiske overvejelser, som ofte forekommer i vores sager. Det kan handle om it-sikkerhed, hensyn til offentlige og private interesser eller faglige overvejelser om, hvad der egentlig er ekstraheringspligtige (udleveringspligtige) oplysninger. Det er noget, jeg nyder at sparre med mine kollegaer i UFST og resten af Skatteforvaltningen om.”
Hvordan oplever du det faglige niveau og dit ansvar i jobbet?
”I kontoret er vi gode til at bruge hinanden til at nørde de enkelte paragraffer. Det giver spændende snakke på et højere fagligt niveau, hvilket er meget motiverende for mig. Jeg oplever, at der tages meget ansvar – både for opgaverne og for hinandens trivsel. Vi går meget op i, at man ikke skal brænde ud.”

Hvordan vil du beskrive kulturen og det kollegiale fællesskab?
”Der er en god kultur, hvor der både kan drøftes fagligt stof, men hvor der samtidig også er plads til samtaler om forspiring, feminisme, anbefalinger til oplevelser med familien og regeringsdannelse. Jeg har en oplevelse af, at vores lidt uformelle tone gør det nemmere at samarbejde.”
Hvad vil du sige til andre, der overvejer at søge job i UFST?
”Gør det! Du får rigtig mange vidt forskellige, søde, sjove og kloge kollegaer, og så får du et spændende og meningsfyldt arbejdsliv med indsigt i Skatteforvaltningens it-systemer. Med arbejdet følger dog også den risiko, at din familie og venner ikke rigtig forstår, hvad dit arbejde består i, og at du ved sammenkomster vil være den, der giver en lille forsvarstale for ejendomsvurderingssystemet.”
Hvad er det sjoveste eller mest overraskende, du har oplevet i dit job i UFST?
”Det har generelt overrasket mig, hvor dejligt det er at gå på arbejde i UFST. Inden jeg startede, skræmte tanken om arbejdsmarkedets hamsterhjul mig en smule. Takket være mine gode ledere, søde kollegaer og spændende arbejdsopgaver, er frygten blevet vendt fuldstændig på hovedet. Nu glæder jeg mig bare til at møde ind.”